29 października 2018 12:19 | Aktualności

Projekt "100 dla Niepodległej"

W ramach projektu uczniowie klas IV-VIII odwiedzili miejsca związane z historią naszego kraju, a przy okazji poznali przyrodnicze zakątki Pomorza, aby uczcić setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Klasy IV zwiedziły gród słowiański w Sławutowie, gdzie usłyszały opowieść o dawnym budownictwie, medycynie i wierzeniach mieszkańców, a także rzemieślnicy grodowi przybliżyli podstawy wyrobnictwa dawnymi technikami. Dzieci miały również możliwość samodzielnie wypiekać podpłomyki. Klasy IV odwiedziły także Groty Mechowskie, oraz Nadmorski Park Krajobrazowy, gdzie w Jastrzębiej Górze przeszli spacerem przez Wąwóz Chłapowski i udali się do Gwiazdy Północy- najbardziej wysuniętego punktu w morze.

Klasy V udały się do Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, gdzie uczniowie wysłuchali historii powstania hymnu, oraz jego pierwotną wersję. Następnie przejechali do Gołubia w którym poznali różne odmiany roślin w  Ogrodzie Botanicznym.

Klasy VI odwiedziły Szymbark i zwiedziły skansen budownictwa drewnianego w Centrum Edukacji i Promocji Regionu, a dokładnie Dom Sybiraka, syberyjskie łagry, bunkier Tajnej Organizacji Wojskowej ,,Gryf Pomorski", rekonstrukcję dworku ze wsi Salino, najdłuższą deskę świata, domek ,,do góry nogami", a także miały możliwość wejścia na wieżę widokową na Wieżycy w Kaszubskim Parku Krajobrazowym.

Klasy VII wyruszyły do Gdańska na Westerplatte, gdzie odbył się spacer z przewodnikiem po terenach byłych Woskowych Składów Tranzytowych. Zwiedzili Muzeum II Wojny Światowej, a następnie udali się do parku oliwskiego.

Klasy VIII udały się do Sztutowa, gdzie przewodnik oprowadził ich po byłym obozie koncentracyjnym ,,Stutthof", a następnie udali się na seans kinowy. Wycieczkę zakończyli spacerem po rezerwacie kormoranów na Mierzei Wiślanej.

Tego dnia pogoda nie dopisała, ale wszyscy wrócili zadowoleni i bogatsi o wiedzę i nowe doświadczenia.